Szilágyis Diákkör (SZDK)

MENÜ

Első évünk

Bemutatkozik a Szilágyis Diákkör az évkönyvben

A Szilágyis Diákkör elindítása az idei tanév újdonsága volt iskolánkban. Jelenleg 7 diákkör működik, melyek nagyon változatos témaköröket ölelnek fel. De hogyan is jutottunk el idáig?

A diákkör ötlete tőlem származik, rajtam kívül még négy alapító tag van: Huczka Eszter, aki már az SZDK indulása előtt megszervezte az olvasókört, Soós Eszter, aki jelenleg is az SZDK egyik legnépszerűbb diákkörét, az anime kört vezeti, illetve Király Dóra és Papp Martin. Szeptemberi alapító ülésünkön Gönczi Sándor igazgató úr is megjelent és támogatásáról biztosított bennünket. Ezt követően lefektettük diákkörünk szabályait. A legfontosabb alappillér az volt és ma is az, hogy minden kérdésről közösen, ülésen döntünk, ahol minden tagunk szavazhat. Már az induláskor volt jelentkező az alapító tagokon túl is diákkör szervezésére: Lakatos Róbert ezt követően szervezte meg a színjátszó kört. A siker azóta csak fokozódott, ugyanis az érdeklődés növekszik: januárban elindult a fotó klub, márciusban pedig a tánckör is.

A Szilágyis Diákkör tevékenysége nem merül ki az iskolán belüli heti diákkörökben. Sok tagunk elment gimnáziumunkat népszerűsíteni a volt általános iskolájába, és szerveztünk egyéb közös programokat is. Ezek közül kiemelkedik a februári Diákkörök Találkozója, ahol bemutatkozott minden diákkörünk, így minden tagunk betekintést nyerhetett azon diákkörök működésébe is, ahová ő esetleg nem jár el. A következő jelentős közös programunk a diáknapokon megrendezett szabaduló szoba volt.

A tanév végére egyértelműen kijelenthetjük, hogy az SZDK a Szilágyi egyik meghatározó szervezetévé vált, amit bizonyít, hogy minden évfolyamról járnak a diákköreinkre tanulók, és már a fiatalabbak közül többen jelezték, hogy ők szívesen átvennék az adott diákkör szervezését idén ballagó diáktársuktól. A folytatás tehát adott, ami persze nem jelenti azt, hogy ne lenne több teendőnk. A jövő tanévben remélhetőleg bővül a diákkörök száma, ezáltal még sokszínűbbé válik a Szilágyi. A siker kulcsa pedig éppen mi, a diákság vagyunk: az SZDK általunk működik és értünk jött létre.

Csorba Benjámin (12.c)

A 2015-2016-os tanévben dísztaggá választottak (04. 12.-i ülés, képek a dísztagok lapján láthatóak)*:

  • Bauer Emese a fotó diákkör szervezéséért
  • Huczka Eszter az olvasókör főszervezői munkájáért
  • Köles Kitti az olvasókör társszervezői munkájáért és a diáknapi szabadulószoba megszervezéséért
  • Lakatos Róbert a színjátszókör szervezéséért és az SZDK iránt mutatott különleges lelkesedéséért
  • Soós Eszter az anime diákkör szervezéséért

A 2015-2016-os tanév főbb SZDK-s eseményei a diákkörökön túl:

  • 02. 17.: I. Diákkörök Találkozója (Huczka Eszter és Csorba Benjámin szervezésében): a diákköri tagok egy közös délutánon mutatták meg egymásnak, hogy a különböző diákkörökön mit is csinálnak. A találkozóra nem csak a diákkörösöket vártuk, hanem bárki eljöhetett. Ekkor döntöttünk a dísztagság bevezetéséről is. A találkozón igen sokan megjelentek.
  • 04. 01.: Szabadulószoba a diáknapon (Köles Kitti főszervezésében és Lakatos Róbert szervezésében): a 102. teremből lehetett logikai feladatok megoldásával kiszabadulni. A játéknak nagy sikere lett a Szilágyiban.
  • 06. 13.: SZDK-záróvetélkedő (Csorba Benjámin főszervezésében, az állomásokon a többi diákköri szervező, valamint Kiss Adrienn, Gemenci Gitta, Zagyi Ildikó, Simon Janka Eszter szervezésében): a Szilágyisokat egy a diákkörök témájával kapcsolatos vetélkedőre hívtuk az udvarra. A pénzügyi diákkör kivételével minden diákkör egy-egy állomást szervezett, így 6 állomás volt. Legtöbben a 9. c osztályból vettek részt és minden csapat nagyon ügyesen versenyzett. Minden induló csapat feleletmentesítőket, dogahalasztókat és házimentesítőket nyert.

A 2015-2016-os tanév diákkörei voltak:

Keddenként

Anime (Soós Eszter 10. C): 14:30, 118. terem - taglétszám alapján a legnépszerűbb diákkör

BEMUTATKOZÁS: Az Anime kör vár mindenkit! Gyere, ha érdekelnek az animék, mangák vagy Japán! A programok között lesz filmnézés, kvíz, nyereményjáték és beszélgetések. Megoszthatod a kedvenceid mindenkivel és hasonló érdeklődésű emberekkel találkozhatsz. Mindenkit szeretettel várok.

ZÁRÁS: A Szilágyis Anime Diákkör röviden csak Animekör idén szeptemberben indult. Először nem volt biztos a fennmaradása, de hamar kialakult egy mag akik mindig járnak. az Animekörön áltlakában animét (japán rajzfilmet) nézük, de csak 1-1 részt kedvcsinálónak, gyakoriak a kvízek és a filmnézések. A részek megnézése után mindenki elmondhatja a véleményét. Szoktunk egymásnak is ajánlani animéket illetve mangákat (japán képregény). Nemrég volt a legnagyobb animés esemény az országban, a Mondocon. Természetesen mi is ott voltunk, volt aki be is öltözött valamilyen karakternek. Ilyen lenne az Animekör ahol minden érdeklődőt szeretettel várunk.

 

 

Matek (Csorba Benjámin 12. C): 14:45, 206. terem

BEMUTATKOZÁS: Ezen a diákkörön matekról (versenyekről, feladatokról, tapasztalatokról) lesz szó. Minden héten előre közölni fogom a tématervezetet. Ez csak tervezet, minden részt vevő felvetheti a saját kérdéseit, ötleteit és azokkal is foglalkozhatunk persze. Nekem az a célom, hogy mindenki jól érezhesse itt magát, váljon lelkesebbé a matek iránt, vagy ha ez nem történik meg, legalább hallhasson számára is érdekes dolgokat egy diáktársatól, és legyen kedve legközelebb is eljönni.

ZÁRÁS: "Önmagáért szeretem a matematikát, s szeretem mindmáig, mert nem tűri a képmutatást, amelytől a legjobban borzadok"

A címbeli idézet a matek diákkör mottója is lehetne, Stendhaltól származik. Körünkbe is az adott téma iránti szeretetből, érdeklődésből járnak a résztvevők, s azon túl, hogy jól érzik magukat a diákkörön, még többlettudást is szerezhetnek, vagy érdekes feladatokat oldhatnak meg csoportosan.

Érdemes visszatekinteni a matek diákkör első évére is: rögtön év elején azzal szembesültünk, hogy a tagok alaptudása nagyon különböző. Két lehetőség közül választhattunk: vagy könnyebb példákat nézünk, ami nagyobb létszámot, de a leglelkesebb tagok elvesztését eredményezi, vagy pedig a nehezebb példák felé mozdulunk el, vállalva, hogy kevesebb tagunk lesz. Végül emellett döntöttünk, így hamar ki is alakult az állandó tagösszetétel.

Ezután a diákkör folyamatosan fejlődött: november óta már nem kéthetente, hanem minden héten találkozunk. Decemberben pedig megtörtént a legnagyobb elismerés, amit szervezőként kaphattam: amikor megkérdeztem a tagokat, mi a véleményük a diákkörről, esetleg min kellene változtatni, egy tag kivételével mindenkinek minden kedvére való volt. Ez a tag „kritikaként” közölte, hogy szerinte túl rövid a diákkör, hosszabb diákkörre vágyik. Hamar teljesült a vágya. Év végére aztán a diákkör csillaga soha nem látott magasságokba emelkedett: a zárás előtti egyik utolsó diákkörön, amikor az ingyenesen megpályázható táborokról volt szó, létszámcsúcsot döntöttünk.

Több matekversenyen is megmérettük tudásunkat, s igen szép eredményeket értünk el. Ezek közül néhányat említenék: a Felvidéki Magyar Matematikaversenyen és a Nemzetközi Magyar Matematikaversenyen három matek diákkörös tag, köztük én is, mint szervező, dobogós helyezést értünk el vagy dicséretet kaptunk, az Arany Dániel Matematikaversenyen sok év után most először többen is döntőbe kerültek a Szilágyiból, akik mindketten diákköri tagok voltak, míg én az OKTV-n értem el 5. helyezést.  A kifejtős versenyeken túl a Zrínyi tesztversenyen is jeleskedtünk: Zentai Márton megyei 2., míg én 1. helyezést értem el. A diákkörben fontos a csapatmunka is: több résztvevő közös csapatban vett részt a Bolyai és a Kavics Kupa csapatversenyen.

Ezen túl egymás megismerésére, a fokozottabb kapcsolattartásra is jó a diákkör, amit nem bármiféle haszonszerzés céljából, hanem kizárólag segítő szándékból érdemes csinálni. Bár a tanév végén az egyik tag rendkívül méltatlan módon viselkedett a többi taggal és főként velem, én összességében jól éreztem magam az évben. Bízom benne, hogy akár jövőre, akár, ha ez nem sikerül, valamikor később, sikerül onnan folytatni a matek diákkört, ahol mi befejeztük: a rekordlétszámnál.

 

Fotó klub (Bauer Emese 12. A): 15:00, 116. terem

BEMUTATKOZÁS: Hogy mi is az a fotóklub? Az a hely, ahol megoszthatod a képeidet, a fotózással kapcsolatos élményeidet, tudásodat, tapasztalataidat, tippjeidet és kérdéseidet. A hely, ahol új élményekkel gazdagodhatsz, fotókat készíthetsz és megismerkedhetsz más, hasonló irányban érdeklődő diáktársaddal és az ő technikáikkal. Szervezünk majd közös fotózásokat különböző helyszíneken, műtermet építünk, és különböző érdekes kísérleteket is ki fogunk próbálni. De szó eshet a videó/filmkészítésről is, hiszen mint tudjuk, az is a fényképezés egy formája. (Alsóbbévesek figyelem; diáknapi tippek, tapasztalatok is megosztásra kerülhetnek! ;) )

Nézünk majd különleges filmeket, kielemezzük, átbeszéljük őket. Ezen felül bármi ötletet megvalósíthatunk, határ a csillagos ég és a tagok kreativitása! ;)

Egy jobb minőségű fényképezőgép birtoklása nem hátrány, de nem is feltétel: ha érdekel a fotózás vagy a filmezés, akár a folyamat, akár a végeredmény, akkor ez a neked való hely! Ha a fentiek közül bármi megragadta a képzeleted, és úgy érzed, hogy akár részben rád illik a leírás, ne hezitálj! Itt mi mind lelkes amatőrök vagyunk. És hát... a profiknak is el kellett kezdeni valahol, nem igaz? ;)

Szeretettel várunk keddenként 15:00-tól a 116-os teremben! :) De megkereshettek facebookon is, vagy a szünetekben a 116-os terem környékén. Szervező: Bauer Emese (12.A) Marketingmenedzser: Huczka Eszter (12.A)

ZÁRÁS: Decemberben kérdezte meg tőlem Csorba Benjámin, hogy nincs-e kedvem szervezni egy fotókört. Először féltem, hogy túl sok munka lesz vele, hogy nincs rá időm, de végül is Huczka Esztinek sikerült meggyőznie, hogy csak nyerhetek vele: így január elején el is indult a szakkör. Nem bántam meg, hogy hagytam magam rávenni erre; sőt, leginkább azt bánom, hogy nem kezdtük el korábban: így sajnos csak rövid ideig vehetek részt rajta a közelgő érettségi miatt. De örömmel mondhatom, hogy ez alatt a rövid idő alatt is rengeteg fantasztikus emberrel és tehetséges fiatal fotóssal ismerkedhettem meg, és együtt sikerült létrehoznunk egy összetartó kis közösséget, ahol mindenki jól érzi magát és amellett, hogy bátran megoszthatjuk ötleteinket és tudásunkat, kérdéseinkkel is bizalommal fordulhatunk egymáshoz. A fotókör egy kimeríthetetlen inspirációforrás, olyan fényképészeti kihívásokra ösztönzött, amiket magunktól talán sose próbálunk ki, de legalábbis biztosan nem így: dolgoztunk már pocsolyákkal, festettünk fénnyel, tartottunk portréfotózást a Dobos Caféban, trükköztünk tükrökkel és a város olyan eldugott helyszíneit fedeztük fel, ahova egyedül biztos nem jutottunk volna el. Persze ez mind a tagoknak köszönhető: a bizalmuk és a folyamatos lelkesedésük rengeteg kellemes emléket (na meg persze a sok jó fotót!) ajándékozott, úgy hiszem, mindannyiunknak. Bízom benne, hogy az alsóbb éves tagjaink jövőre is folytatják, amit januárban együtt elkezdtünk, és a továbbiakban is rengeteg jó élménnyel gazdagodhatnak a mostani és az összes jövőbeni tagok is. Tehát ha érdekel a fotózás és szereted a jó társaságot, a fotókör a neked való hely! ;)

Szerdánként

Tánc diákkör (Juhász Laura 10. D): 14:45, kondi terem

BEMUTATKOZÁS: "Dancers don't need wings to fly."
Szóval, ha ti is szeretnétek "repülni", akkor sok szeretettel várlak titeket szerdánként 14:45-től a kondi teremben. Fiúkat, lányokat, táncoslábúakat, és kétballábasokat egyaránt szívesen látok. :) Lesz balett, modern tánc, latin táncok... és még sok minden más is. Remélem, eljöttök. :)

ZÁRÁS: „A tánc a lélek hangja, a szív kívánsága” Mivel csak márciusban indult el ez a diákkör így még csak egy párszor jöttünk össze. Sokat gondolkoztam mielőtt elkezdtem volna táncot tartani, de nagyon örülök, hogy végül megtettem. Nagyon jó megosztani azt a tudásomat amim van,de még jobb a mozgást örömét megismertetni másokkal. Már az elején úgy terveztem, hogy nem csak egy fajta táncot fogunk táncolni. Nem mindig én tartom a diákköröket, így magam is sokat tanulhatok. Próbálok minél több ágazathoz „tanárt” szervezni, bár eddig sajnos csak egy fiú tagunk van így a társastáncnak egyelőre nem látom értelmét pedig azt szívesen kipróbálnám. Remélem jövőre még többen leszünk és még sok tánccal fogunk megismerkedni.

ZÁRsmile hangulatjel

Csütörtökönként

Színjátszókör (Lakatos Róbert 10. D): 14:30,  207. terem

BEMUTATKOZÁS: A színjátszó diákkörre elsősorban a színművészet iránt érdeklődő diákokat várjuk, de a versmondással, esetleg versírással foglalkozókat is szívesen látjuk.

ZÁRÁS:A színjátszókör már a tanév elején elindult. Ekkor még csak kéthetente próbáltunk. Az első hónap elteltével kezdtünk el minden héten összejönni, és a próbák napját is áthelyeztük. A csoport elég sokszínű: a humán, általános, biológia-kémia, de még a matematika-fizika-informatika tagozatról is járnak diákok.

Az év során több színdarabbal (főként komédiákkal); színházi trükkökkel, praktikákkal is megismerkedtünk. Természetesen a nagysikerű szituációs játékok sem maradtak ki. Bízunk benne, hogy jövőre a gólyák között több színészpalántát is találunk. A következő tanév során szeretnénk több darabot is bemutatni az iskolában.

Olvasókör (Huczka Eszter 12. A és Köles Kitti 12. A): 15:30, 116. terem

BEMUTATKOZÁS: Irodalom, könyvek, beszélgetések, viták, filmek, közös döntések, egyéni vélemények. Az Olvasókör, ami több, mint egy olvasókör. Szeretsz olvasni? Szereted megvitatni a véleményedet, érzéseidet másokkal? Szeretnéd fejleszteni kommunikációs készségeidet? Megtanulnál érvelni, és kiállnál nézeteid mellett? Néha megnéznél egy jó filmet? Vagy csak egy jó társaságban szeretnél kikapcsolódni órák után? Ha a fenti kérdések legalább egyikére igennel válaszoltál, akkor az Olvasókör neked való hely! Tavaly szeptemberben azzal a céllal alapítottuk az Olvasókört, hogy olvasási élményeinket megoszthassuk egymással. Ha olvastatok már egy igazán jó könyvet, amit senki más nem olvasott a környezetetekben, akkor tudjátok, hogy milyen érzés, ha nincs kinek elmondanotok, hogy az a könyv mit jelentett számotokra. Ennek leküzdésére alapult az Olvasókör. Alapvetően az Olvasókör felépítése abból áll, hogy a tagok közösen kiválasztanak egy könyvet, amit egy meghatározott időpontra mindenki elolvas, majd együtt megvitatjuk , hogy kinek mit jelentett az a könyv és hogy milyen gondolatokat váltott ki belőlünk az olvasása. A különböző vélemények sokszor vitaindítóak, és ez az, ami igazán érdekessé teszi az Olvasókört. A könyvmegbeszélések közötti hetekben pedig egyéb változatos gyűléseket tartunk, pl. a tavalyi évben a diákok ilyenkor bemutathatták saját műveiket, megnéztük a Holt költők társasága c. filmet, vagy éppen Sherlock Holmesként nyomoztunk. Idén is minden régi és új tagot szeretettel várunk és ígérjük, hogy az Olvasókör ugyan olyan jó lesz, ha nem jobb, mint tavaly. 

ZÁRÁS: Ismeritek azt az érzést, amikor elolvastok egy fantasztikus könyvet, ami emelkedett gondolatokat vált ki belőletek és legszívesebben mindenkivel arról beszélnétek, de inkább csak magatokban ujjongtok, mert nincs senki a környezetetekben aki olvasta volna? Mi, Köles Kittivel, életünk során már számtalanszor találkoztunk ezzel az érzéssel, és azért hoztuk létre 2014 szeptemberében az Olvasókört, hogy ezen felülkerekedjünk. Az olvasás szeretete már a kezdetektől sok embert vonzott, és örömmel állíthatom, hogy idén is gyarapodott létszámunk. Sokan azt gondolják, mikor megemlítem, hogy Olvasókör, hogy ott órákon keresztül némán bújjuk a könyveket, csak éppen a könyvtár helyett a tanterem csöndjében. Ez egyáltalan nem így van, szerintem az iskola túloldalára is elhallatszódik vidám nevetésünk vagy a kialakult viták során felhangzó érvelésünk. A másik tévhit, vagyis hogy együtt olvasunk, sem igaz, hiszen a könyveket előre választjuk ki közösen és mindenki otthon ismerkedik meg velük, majd csütörtökönként együtt megbeszéljük, hogy kinek mit jelentett az adott olvasmány. Fenomenális, hogy véleményeink mennyire különbözhetnek, és hogy egy könyv milyen változatos érzéseket válthat ki belőlünk. Talán azt szeretem a legjobban az Olvasókörben, hogy itt mindenki elmondhatja saját gondolatait, mindenki kifejtheti és ki is fejti véleményét, mert itt nincsenek jó vagy rossz válaszok. Persze ilyenkor viták alakulhatnak ki, de épp ez a lényeg, mert így a tagok megtanulnak érvelni álláspontjuk mellett, megtanulják publikusan kifejezni magukat és egyszerűen csak megállnak egy pillanatra nem megszokott témákon elmélkedni. Tehát kiket vár jövőre is az Olvasókör? Nemcsak azokat, akik szeretik a könyveket, hanem azokat is, akik szeretnék megtapasztalni az olvasás örömét, és úgy szeretnének hazamenni csütörtök délutánonként, hogy egy vidám közösségben szereztek új tapasztalatokat a világról.

Minden hónap első szerdája és utolsó péntekje: Fáy András Önképző Kör

BEMUTATKOZÁS: A Szilágyiban 2006 óta volt pénzügyi szakkör. A tavalyi évig kezdő és haladó is. Ezt Flaskay Miklós tanár úr vezette. A szakkör feltételei megszűntek, ezért 2015. áprilisától Fáy András Önképző Kör néven tevékenykedünk tovább. Ott valódi demokrácia van, ezért tanár úr már nem vezeti, csak segíti.

 

*Az ülésen egy további tag is dísztaggá lett választva, azonban az ő tagsága a 2016. június 14-i záróülésen megszűnt.

 

Asztali nézet