Szilágyis Diákkör (SZDK)

MENÜ

Szabályzat, elnökségi tagok

A 2015/2016-os tanévben az SZDK elnöksége:

  • Elnök: Csorba Benjámin (12. C)
  • Elnökhelyettesek: Király Dóra (12. A) és Papp Martin (10. D)
  • A tantestület és az SZDK közötti kapcsolattartásért felelős tanár: Göncziné Utassy Jolán

A 2016/2017-es tanévben az SZDK elnöksége:

  • Elnök: Lakatos Róbert (11.D); január 21-től: Soós Eszter (11.C)
  • Elnökhelyettesek: Balogh Adrián (10.A)
  • A tantestület és az SZDK közötti kapcsolattartásért felelős tanár: Göncziné Utassy Jolán

A 2015. 09. 01-i alapító ülésen az alapító tagok (Király Dóra, Huczka Eszter, Soós Eszter, Papp Martin, Csorba Benjámin) megvitatták a szabályzat kérdését és elfogadásra került a következő szabályzat (az azóta történt módosítások át lettek vezetve ebbe a szabályzatba):

  1. Az SZDK-ba kizárólag az Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium azon diákjai adhatnak be felvételi kérelmet, akik a kérelem beadásának időpontjában tanulói jogviszonnyal rendelkeznek a gimnázium felé. Később természetesen a jogviszony megszűntével a tagság nem veszne el. Az SZDK egy diákkör, ezért csak diákok adhatnak be felvételi kérelmet. Természetesen amennyiben később valamelyik egykori diák a gimnázium tanára lesz, tagságáról nem kell lemondania. A diákkörök tagság nélkül is látogathatók, így a diákköröket más iskolák diákjai is látogathatják. Azonban az üléseken való részvétel és a szavazás joga tagsághoz kötött.
  2. Az SZDK-nak nem lehet tagja olyan diák, aki bármelyik félévben, melyet az Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium diákjaként töltött, bármelyik tantárgyból elégtelen osztályzatot szerzett. Amennyiben valamelyik tag elégtelen osztályzatot szerez, tagsága haladéktalanul megszűnik. Ez a szabály a félévi értesítőkbe és az év végi bizonyítványokba bejegyzett osztályzatokra vonatkozik, függetlenül az esetleges javítóvizsgán történt javítástól. Természetesen amennyiben valamely SZDK-tag valamelyik tanórán vagy valamelyik dolgozatra 1-es osztályzatot kap, tagsága fennmarad vagy ha még nem tag, minden akadály nélkül beléphet a Szilágyis Diákkörbe.
  3. Amennyiben valamely tag az SZDK vagy a gimnázium szellemiségéhez nem megfelelően viselkedett, úgy legalább két tag kezdeményezésére titkos szavazás írandó ki az adott illető tagságának megszüntetéséről vagy határozott ideig tartó felfüggesztéséről, melyen abszolút többség dönt. Amennyiben valamely tagnak a tagsága megszüntetésre került, azonban tettét megbánva bocsánatot szeretne kérni vagy el akarja mondani a véleményét a Szilágyis Diákkör előtt, úgy a további üléseken ebből a célból megjelenhet. Közlendője elmondása után az ülésen titkos szavazás alapján születik döntés arról, hogy a korábban kizárt tag visszaléphet-e. Mivel ekkor nincs tagsága, így a korábban kizárt tag nem szavazhat.
  4. Az SZDK ügyeivel kapcsolatban bármely tag, bármikor kezdeményezhet ülést, amelyet a kezdeményezéstől számítva 30 napon belül meg kell tartani. Az ülésen az adott kérdésről először nyílt vitával, közmegegyezéssel próbálunk meg dönteni, ha pedig ez sikertelen, akkor a lehetséges megoldási javaslatok között titkos szavazás dönt. Az ülésen bármelyik megjelent tag bármilyen kérdést felvethet, amelyet a Szabályzat egyéb pontjai nem tiltanak. Erről rögtön vita kezdőik, amint a korábban felvetett kérdésekre megoldás született.
  5. Az SZDK ülésein az SZDK minden tagja részt vehet és szavazhat. Azonban a belépéstől (ennek időpontja a tagkártyán kerül feltüntetésre) számított első 6 hónapban mindenki szavazata 1 egységnyit, utána pedig már törzstagként 2 egységnyit ér. Az elnök szavazata 3 szavazatnyit ér. A gimnázium jelenlegi tanulói csak az ülésen szavazhatnak, az öregdiákok pedig az ülés előtti 3 napban az SZDK Facebook-oldalán üzenetben vagy pedig e-mailben is szavazhatnak. Az ülés napirendjét az elnöknek legkésőbb az ülést megelőző 3. napon közzé kell tennie az SZDK valamely információs felületén (honlap, Facebook-oldal).
  6. Az SZDK ülésein és diákkörein (az esetlegesen létrejövő történelmi, politológiai, vallástudományi diákkörök kivételével) tilos aktuálpolitikai és vallási kérdéseket feszegetni. Az aktuálpolitikai kategória alatt az elmúlt évszázad politikai témáit értjük. Ezen tiltás alól az oktatásügy – ide értve a közoktatást, köznevelést, felsőoktatást, és bármely, a diákok vagy tanárok iskolai életét befolyásoló intézkedést – mindenkor kivételt képez.
  7. Rendkívül fontosnak tartjuk a szabályzatban rögzíteni, hogy az SZDK diákkörei NEM HELYETTESÍTIK a gimnázium tanárai által tartott, igen magas szakmai színvonalú tantárgyi szakköröket, hanem más tartalmat nyújtanak, még akkor is, ha a diákkörökön is előfordulhat többek között az adott tantárgyhoz kapcsolódó feladat megoldása. Mivel nem kívánunk még véletlenül se döntési helyzetet teremteni az adott tantárgy szakköre és diákköre között, ezért SZIGORÚAN TILOS egy diákkört akár csak részben is ugyanazon tantárgy részben vagy egészben ugyanazon évfolyam számára tartott szakkörével azonos időpontban tartani. Ez a szabály a szakkör teljes időtartamára vonatkozik, ide értve az órarendben nem meghirdetett szakköröket is vagy pedig a szakkör előre nem látható elhúzódását az órarendben meghirdetett időn túlra. Még a részbeni időpontegyezés sem engedhető meg, tehát a diákkörnek vagy be kell fejeződnie a szakkör kezdete előtt, vagy csak a szakkör vége után kezdhető meg.
  8. Diákkör szervezője csak olyan SZDK-tag lehet, aki a 9. évfolyamot már elvégezte. Diákkör résztvevője bárki lehet, akit a szabályzat egyéb pontjai alapján ülés keretében nem zártak ki az SZDK-ból.
  9. Az SZDK kizárólag önkéntes alapokon nyugszik, tehát diákkörökön való részvétel minden esetben ingyenes, sem a szervező, sem az esetleges meghívott nem léphet fel anyagi követeléssel a diákkörön résztvevők felé. A tudományos programokon felmerülő esetleges költségeket (például utazási költség, étkezés, belépő) mindenki magának fizetheti, erre az SZDK nem tud anyagi keretet nyújtani, mivel nincs bevételünk. Amennyiben később önkéntes felajánlásokból bevételünk származna azt a később lefektetett szabályok alapján a rászoruló SZDK-tagok pályázat útján kaphatnák meg a programjaik fedezésére.
  10. Az SZDK nem kíván alapítvánnyá válni, mivel a személyi jövedelemadó 1 %-ának felajánlása terén nem kíván versenytársa lenni a már nagy múltra visszatekintő, kiválóan működő Szilágyis Alapítványnak.
  11. Az SZDK diákköreinek időbeosztására az SZDK mindenkori elnöke tesz javaslatot, amelyről ülés keretében a tagok szavazhatnak (kisebb időpontváltoztatásokról nem kell szavazni, elegendő a diákkör szervezőjének és az elnöknek a megegyezése). Amennyiben a szavazatot leadó tagok több mint 50 %-a elfogadja a diákkörök időbeosztását, úgy az érvénybe lép, és mindaddig érvényben marad, amíg
  • valamely tag nem kezdeményez szavazást az időpont módosításáról, és az ülésen a megjelent diákok máshogy nem döntenek.
  • az a tanév, melyben a diákkör meg lett hirdetve véget ér.
  • az adott diákkörrel azonos időpontban, azonos évfolyam számára, azonos témakörben a gimnázium valamelyik tanára szakkört nem indít. Ekkor haladéktalanul új időpontról kell dönteni.

Amennyiben a szavazatot leadó tagoknak legalább az 50 %-a nem fogadja el az elnök által leadott időbeosztási-javaslatot, úgy az elnöknek 3 napon belül új javaslatot kell kidolgoznia, és arról az előző javaslat elutasításának pillanatában kiírt időpontban ülést kell tartani. Amennyiben két hét alatt sem sikerül dönteni az időbeosztásról, úgy az elnök legutolsó javaslata automatikusan életbe lép. Az elnöknek az időbeosztás elkészítésekor kötelező figyelembe vennie az adott diákkört tartó diák szabadidejét is.

  1. Az elnöki cím betöltéséről minden tanév első ülésén titkos szavazással történik döntés. Az elnökválasztáson azon SZDK-tagok indulhatnak, akik a szavazás időpontjában a 10. évfolyamot már befejezték, és még az adott tanévben a gimnázium tanulói lesznek, valamint az elnöki választás előtt közvetlenül legalább 3 hónapig folyamatosan szervezői voltak valamelyik diákkörnek (ha ősszel van a választás, akkor elegendő, ha az előző tanév utolsó 3 hónapjában szervező volt a jelölt). Az elnöki cím egy tanévre szól, de újabb szavazással az előzőekben leírt feltételek esetén egyszer megújítható. Az SZDK elnökének lemondása esetén haladéktalanul új szavazás tartandó. Amíg a szavazás nem történik meg, az elnökhelyettesek látják el az elnöki feladatokat. Elnök az lehet, aki a szavazás során a legtöbb szavazatot kapja, az egyik elnökhelyettes pedig a 2. legtöbb szavazatot kapott tanuló. Ha az első két helyen szavazategyenlőség lépne fel, úgy a két első helyezett egymás közt megegyezéssel dönthet arról, melyikük lesz az elnök és melyikük az elnökhelyettes. Ha ez nem sikerül, akkor csak kettejük között haladéktalanul újabb szavazás tartandó. A másik elnökhelyettest az elnök egy személyben választja a gimnázium 10. évfolyamán tanuló SZDK-tagok közül. Amennyiben az adott tanévben az elnök már az utolsó gimnáziumi tanévét tölti, lehetősége van az érettségi vizsgák idejében történő lemondásra. Ekkor az elnökválasztáson a 10. és 11. évfolyamba járó diákok indulhatnak, az elnök pedig a 9. évfolyamra járó SZDK-tagok közül választhatja a másik helyettest. Az ilyen formában májusban tartott választás után a következő tanévben nem kell választást tartani,a májusban megválasztottak folytathatják tevékenységüket az azonos év szeptemberében kezdődő tanévben is. Ha az elnöki választás során az első helyen több, mint két ember áll holt versenyben, akkor ezen emberek között haladéktalanul új szavazás tartandó (a kevesebb szavazatot kapott jelöltekre ekkor már nem adható le szavazat). Ha a második helyen alakul ki holt verseny, akkor ezen indulók közül a leendő elnök (az 1. helyezett) dönthet, ő nevezheti ki közülük az idősebb elnökhelyettest.
  2. A 2015/2016-os tanév kivételt képez az elnökválasztás ügyében. Mivel a koordináló feladatok ellátása már az első ülés előtt is létfontosságú az SZDK megalapítása miatt, ezért ebben az évben az alapító tölti be az elnöki posztot, a 10. évfolyamba járó elnökhelyettest ő nevezi ki, a másik elnökhelyettesről szavazás dönt.
  3. Az iskola tantestületéből az SZDK elnökének felkérésére minden tanévben egyetlen tanár kerül kinevezésre, aki az SZDK tagjai és a gimnázium tanárai közti kapcsolattartásért felel. Ezen tanárhoz bármelyik SZDK-tag bizalommal fordulhat a szervezetet vagy az iskolát érintő kérdésekben. A tantestület igényeit is ezen tanár kommunikálja az SZDK elnöke felé, és a diákkörökhöz szükséges terembeosztásról is ezen tanárral kell megállapodásra jutni. A 2015/2016-os tanévben az SZDK és a tanári kar közti kapcsolattartásért felelős tanár Göncziné Utassy Jolán, a gimnázium kémia-fizika szakos tanárnője.
  4. Az elnök feladata a gimnázium SZDK-ért felelős tanárával való kapcsolattartás, az ülések összehívása, annak időpontjának meghatározása a tagok igényeinek figyelembevételével. Az elnök kezeli az SZDK Facebook-profilját és weboldalát is. A Facebook-profilra és a weboldalra a tagok javasolhatnak tartalmakat, amikből az elnök tetszőleges számút közzétehet. Egyéb, a szabályzatban nem rögzített előjogokkal az elnök és az elnökhelyettesek nem rendelkeznek.
  5. A gimnázium mindenkori igazgatójának hozzájárulása szükséges a megválasztott diák számára az elnöki poszt betöltéséhez. Ha az igazgató nem járul hozzá az elnök kinevezéséhez, úgy új szavazás tartandó.
  6. Az elnökhelyettesek az elnök távolmaradása, vagy lemondása esetén látják el az elnöki feladatokat, egyébként az elnökkel egyeztetéseket folytathatnak.
  7. Amennyiben valamely SZDK-tag új diákkört szeretne indítani, azt jeleznie kell az SZDK elnöke felé, aki dönthet annak elfogadásáról vagy elutasításáról. A kérelem elfogadása esetén a diákkör meghirdetése kerül, és az elnök és a diákkör szervezője dönt a diákkör időpontjáról, majd ez közzétételre kerül az SZDK információs felületein. Ha az elnök elutasítja a diákkört, akkor arról ülést kell összehívni és titkos szavazást tartani. Ha a titkos szavazáson is elmarasztaló döntés születik, akkor a diákkör nem indítható el. Ha a titkos szavazás eredménye szerint a tagok elfogadják az új diákkört, úgy az elnök köteles haladéktalanul megváltoztatni a döntését a diákkörrel kapcsolatban.
  8. Tagfelvételi kérelmet az SZDK Facebook-profilján keresztül lehet beadni (kezdeményeznie kell a felvételét az SZDK zárt csoportjába), ahol a kérelmet beadó azonnal felvételt nyer. Amennyiben később kiderül, hogy a szabályzat szerint jogtalan a tagsága, úgy az megszüntetésre kerül. A Facebookon történt felvételt követően a felvételt kérő tagnak ki kell nyomtatnia az SZDK Facebook-oldalán és honlapján is elérhető tagkártyát és ki is kell töltenie azt. Ezt követően az SZDK elnökével egy héten belüli időpontot kell egyeztetnie, amikor a tagkártyát a mindenkori SZDK elnök aláírásával hitelesíti (Ha megváltozik később az elnök személye, a régebben kiadott tagkártyák érvényben maradnak, de az újabbakat már az újabb elnök hitelesíti). A hitelesítés folyamán a belépni szándékozó tagnak diákigazolványával kell igazolnia a gimnázium és közte fennálló tanulói jogviszonyt. A tagfelvételi kérelem beadásának másik módja: elegendő a tagkártya kinyomtatása vagy igénylése az elnöktől, valamint a hitelesítés, tehát a Facebook-csatlakozás elhagyható.
  9. A szabályzat módosítását bármely tag kezdeményezheti az SZDK ülésein. A szabályzat bármely pontjának megváltoztatásához 2/3-os többség szükséges.
  10. Bármely SZDK-tag népszerűsítheti a gimnáziumot volt általános iskolájában kihelyezett diákkör formájában. Azonban amennyiben egy iskolába több SZDK-tag is szeretne menni, úgy azt vagy közösen, egy diákkör formájában tehetik meg, vagy pedig szavazás dönthet arról, melyikük tart kihelyezett diákkört az adott iskolában. Amennyiben van olyan jelentkező, aki előzőleg az adott általános iskolában tanult, úgy ő tarthatja a kihelyezett diákkört. Ha több ilyen is van, akkor köztük a már leírt formában születhet döntés. Olyan SZDK-tag, aki nem az adott általános iskolában tanult, csak akkor tarthat kihelyezett diákkört, ha erre a feladatra nincs olyan jelentkező, aki az adott iskolában tanult.
  11. Az Arany János Tehetséggondozó programban részt vevő diákok az első két középiskolai évükben a szavazások, a választáson való indulás joga és a diákkörök tartásának szempontjából 9. évfolyamosnak tekintendők. Harmadik középiskolai tanévükben 10., negyedik évükben 11., míg utolsó tanévükben 12. évfolyamosnak tekintendők.
  12. Az SZDK elnöke minden ülésen jegyzőkönyvet köteles vezetni, amelyben feljegyzésre kerül minden kezdeményezett megvitatandó kérdés és annak kezdeményezőjének neve is, a lényegesebb felszólalások, ötletek néhány mondatos összefoglalója. Amennyiben titkos szavazásra kerül sor, feljegyzésre kerül a szavazás kérdése, a lehetséges válaszok és a végeredmény is az egyes válaszokra leadott szavazatok számának és ezen szavazatok a teljes szavazatok számának arányának formájában. Ez a szavazati arány százalékosan kerül feljegyzésre a tartózkodó szavazók figyelembevétele mellett. Az elnöknek az üléstől számítva három napon belül közzé kell tennie a jegyzőkönyvet a nyilvánosság számára az SZDK valamely információs felületén.
  13. Az SZDK elismeri azokat a tagjait, akik különösen sokat tettek az SZDK fejlődéséért. Ez dísztagság megítélésének formájában történik. Erre a címre minden SZDK-tag javasolhat önmagán kívül bármely más SZDK-tagot az üléseken Csorba Benjámin kivételével. (Az ülésen a dísztagság ötletét Csorba Benjámin vetette fel, ezzel a kitétellel együtt, hiszen így a saját ötlete alapján létrehozott elismerést kapná önmaga.) Arról, hogy a javasolt tag megkapja-e a dísztagsági címet, titkos szavazás dönt.
Asztali nézet