Szilágyis Diákkör (SZDK)

MENÜ

Interjú Medveczki Rebekával, az anime diákkör résztvevőjével

Hosszabb szünet után folytatódik az interjúsorozatunk. Most az SZDK legnagyobb létszámú diákkörének, az anime diákkörnek az egyik részt vevőjét, Medveczki Rebekát (később R) kérdeztük, kíváncsian hallgattuk, mi a különösen nagy siker titka. A kérdéseket Csorba Benjámin (később B) SZDK-elnök tette fel. Következzen az interjú!

B: Szia Rebeka! Téged most főként az anime diákkörről foglak kérdezni, de azért érdekel: jársz esetleg más diákkörökre is?

R: Az olvasókörre és az animekörre járok, az animekörhöz közelebb állok, szinte „miniszervezője” vagyok. Ha például a vezetőnk nincs itt, akkor én szoktam szervezni, meg én szedem össze a csapatot.

B: Mióta jársz ezekre a diákkörökre?

R: Az olvasókörre már az SZDK indulása előtt is jártam, animére azóta, amióta elkezdődött októberben.

B: Értem. Miket csináltok az anime diákkörön, miért éri meg járni?

R: Leginkább ismeretlenebb animéket szoktunk nézni, amivel fejlődünk és bővítjük az ismereteinket. Végül is a repertoárunkat is bővítjük azzal, ha van például egy olyan ember, aki kedveli a katonás animéket és megnézetünk vele egy komédiát, akkor ezzel is többet adunk neki. És persze csinálunk kvízeket, ahol felmérjük a tudásunkat, ami általában viccesen szokott végződni, vagy valaki nyer valamit, például egy csokit.

B: Ez érdekesen hangzik. Nem tudom, hogy tudod-e, de ha a létszámot nézzük, akkor az anime diákkör az SZDK legsikeresebb diákköre. Szerinted mi lehet a titok, esetleg miben vagytok jobbak, mint a többi diákkör?

R: Az animések jobban összeismerkednek, egy csapatban vagyunk, és ha valaki elhíreszteli, hogy van animekör, akkor az ember, akinek elhíresztelte, tuti, hogy hozza az animés ismerőseit is.

B: Na de szerintem például az olvasókör részt vevői is egy jó csapatot alkotnak, nekem legalábbis nagyon úgy tűnt, mikor egyszer voltam. Mégis az animekörön többen vannak. Miért lehet ez? Te jársz mindkét diákkörre, hogy látod? (Megjegyzés: az olvasókör létszáma így is meghaladja az SZDK átlagát.)

R: Lehet, hogy vannak hamis elhíresztelések, hogy kötelezően kiadnak nekünk időre könyveket és azt el kell olvasni. Sajnos ez sokakat eltántorít szerintem. Pedig ez nem a valóság, ez elképzelés. Nekem sokszor volt, hogy időhiány vagy a könyv megszerzésének hiánya miatt nem olvastam el, és nem vágták le a fejemet érte.

B: Értem, ez könnyen lehet, hogy így van. Na és mi lehet a többi diákkör, főként a matek diákkör és a színjátszókör problémája? Ezeken történt sajnos a legnagyobb lemorzsolódás. Tudom, hogy te ezekre nem jársz, de azért megkérdezem.

R: Minden diákkörnek kéne több híresztelés, mint például az olvasókör plakátjai vagy éppen kivenni egy órát, amin bemutathatjuk a diákköröket, úgy mint most a 11. évfolyam a diáknapi témaköreiket.

B: Na de hát az anime diákkörnek se volt külön plakátja, mégis ez a legnépszerűbb. Hogy lett akkor híres?

R: Úgy lett híres, hogy én is híreszteltem, a vezető (Soós Eszter) az ismerősöm és egy évig jártam az egri anime klubba, ahova ő még mindig jár.

B: Te hogy-hogy már nem jársz?

R: Egy szó: kollégium…

B: Sejtem. Viszont az SZDK-s anime klubba így is jársz. Mit ad ez neked?

R: Barátokat és egy olyan közösséget, akiben tényleg lehet bízni és ezért nagyon hálás vagyok a diákkörnek.

B: Nekem még egy kérdésem van: volt egy diák, aki tett egy észrevételt, miszerint fura, hogy egy magyar iskolában a japán kultúrával foglalkozó animekör üzemel, bezzeg például néptánc diákkör nincs. Te mit gondolsz erről a kérdésről?

R: Nem mindenkit fog meg a magyar kultúra, én azt érzem, hogy ránk van erőltetve, például az AJTP-seknek a 0. és a 9. évfolyamon kötelező néptáncra járni. Mindenkinek megvan a saját érdeklődése, az anime diákkörnek ez a japán kultúra.

B: Értem. Én egyébként azt tanácsoltam ezután az észrevétel után, hogy indítsa el az adott diák nyugodtan a néptánc diákkört, és akkor lesz az is. Olyan diákkör indul, amire jelentkezik szervező, hogy el akarja indítani, lehet ez akár az animekör, akár a néptánc diákkör, mi örülünk, minél sokszínűbb az SZDK, minél több diákkör van. Nekem nincs több kérdésem. Szeretnél még valamit mondani?

R: Ha van idejük az embereknek, nézzenek bele az anime világába is, nem minden olyan furcsa, mint amilyennek látszik.

B: Az biztos, ezt én is elmondhatom, voltam már én is az anime diákkörön és érdekes volt. Köszönöm az interjút.

 

Asztali nézet